Drumeții Transport Sobe economice

Lecție deschisă folosind TIC „Gerasim și Mumu. La mulți ani” plan de lecție de literatură (clasa a 5-a) pe această temă. Sistem de lecții bazat pe povestea lui I.S Turgheniev „Mumu” ​​folosind tehnologia gândirii critice Gerasim și mumu happy year of technology

Subiect. I. S. Turgheniev. „Mu Mu”.

Singurul an fericit din viața lui Gherasim.

Obiectivele lecției:

Educational: învață elevii cum să lucreze rapid cu text;

să dezvăluie cealaltă parte a sufletului lui Gherasim, capacitatea lui de a avea grijă de o creatură slabă, capacitatea sa de a protesta împotriva nedreptății.

De dezvoltare : continuați munca pentru dezvoltarea abilităților de comunicare în perechi, construirea competenței de comunicare.

Educarea: continuă munca pentru a cultiva interesul studenților pentru munca lui I. S. Turgheniev și personalitatea sa.

Singura fericire adevărată în viață este să trăiești pentru alții.

L.N. Tolstoi.

În timpul orelor.

I.Moment organizatoric.

II.Verifică teme pentru acasă.

    Când și unde s-a născut I.S. Turgheniev?

    Cum se numește moșia lui I.S. Turgheniev?

    Ce jurământ a depus I.S. Turgheniev?

    Ce înseamnă?

    În ce an ai scris povestea „Mumu”?

    Ce alte lucrări a mai scris I.S. Turgheniev?

    Cine este personajul principal al poveștii „Mumu”?

    Ce Gherasim?

IIIStudiu subiect nou.

Astăzi, în lecție, vom continua să analizăm povestea lui Turgheniev „Mumu”, vom înțelege sentimentele și experiențele lui Gherasim.

1. Cum s-a luminat viața fără bucurie a lui Gerasim după despărțirea de Tatyana?

2. Ce rol a jucat Mumu în viața lui? Sau este important că Gerasim a găsit câinele imediat după plecarea Tatyana?

(Noile preocupări vesele au împrăștiat gândurile sumbre, iar Gherasim „a fost foarte mulțumit de soarta lui.”)

3. Povestește din nou episodul în care Gerasim l-a găsit pe Mumu.

4. S-a schimbat Gherasim însuși odată cu apariția lui Mumu? Cum a avut grijă de animalul său de companie?Lucrați cu text.

(Visul a devenit vesel și liniștit, am fost foarte mulțumit de soarta mea...)

5. Explicați semnificația cuvintelor: „Nici o mamă singură nu a avut grijă de copilul ei la fel de mult cum a îngrijit Gherasim de animalul său de companie.”

6. Acest an al vieții eroului poate fi numit fericit? Care a fost fericirea eroului?(Din momentul în care Tatyana a plecat și a apărut Mumu, nu s-au întâmplat evenimente speciale. Gerasim a lucrat calm, a avut grijă de cățelul lipsit de apărare, a simțit bucurie din afecțiunea lui Mumu pentru el, s-a simțit responsabil pentru animalul său de companie. Toate acestea au constituit fericirea lui Gherasim: să fie nevoie de el. pe cineva și să aibă grijă de IMM-uri.)

Gherasim, inteligent și bun la inimă, a încercat să-și învingă singurătatea. El, ca toți oamenii, și-a dorit să fie fericit și să aibă o familie. Dar alții, care au considerat handicapul său - surditatea și muțenia - un obstacol în calea unei vieți pline, au decis că nu poate avea o familie.

Soarta îi trimite lui Gerasim un Mumu. Câinele cel mic a fost acum „familia” eroului. Datorită lui Mumu, Gerasim a trăit fericit timp de un an.

Dar fericirea lui Gerasim și Mumu nu a durat mult.

7. Repovestirea episodului despre dispariția lui Mumu.

8. De ce a decis doamna să scoată câinele cu orice preț? Cum a deranjat-o?(Nesupunere)

9. Gerasim ia măsuri pentru a-l salva pe Mumu?

10. De ce se hotărăște Gherasim să execute el însuși ordinul doamnei?

(Forțele sunt inegale, toată lumea este împotriva lui, el nu va putea să-l salveze pe Mumu de oamenii doamnei. Nu există nicio ieșire. Singurul lucru pe care îl poate face este să salveze câinele de cruzime și lachei insensibili, să o ușureze suferind, pentru ca intelege ca ordinul doamnei este.)

11. Ce întrebare ai vrea să-i pui autorului?

12. Într-adevăr, de ce nu a lăsat-o eroul pe doamnă cu câinele?

13. Și când s-a hotărât să părăsească doamna și pe toți cei care l-au înconjurat?(Moartea unei creaturi iubite a servit ca un impuls pentru acțiunile decisive și independente ale eroului.)

IV. Fizminutka

V. Lucrați în perechi .

Pe mesele din fața ta sunt cărți cu text. Găsiți eroarea din text și corectați-o.

Stepan a adus o farfurie cu lapte și a pus-o în fața lui Mumu, dar Mumu nici măcar nu simțea mirosul de lapte și încă tremura și se uita în jur ca înainte.

Oh, ce ești! – spuse doamna, apropiindu-se de ea, s-a aplecat și a vrut să o mângâie, iar Mumu și-a lins fața și a dat din coadă.

Gherasim se uită la el, arătă spre câine, făcu un semn cu mâna la gât, ca și cum ar fi strâns un laț și se uită la majordom cu o față întrebătoare.

Da, da”, a obiectat el, dând din cap, „da, cu siguranță”.

Gerasim și-a lăsat ochii în jos, apoi s-a scuturat brusc, arătând din nou spre Mumu, care stătea lângă el tot timpul, dând nevinovat coada și mișcându-și urechile cu curiozitate, a repetat semnul de strangulare peste gâtul lui și a arătat un semn de protest, arătând clar că nu va face niciodată asta.

Schimbă bucăți de hârtie, găsește răspunsul corect în text și evaluează-ți vecinul.

VI. Rezumatul lecției. Reflecţie.

1. Care Gherasim iti place mai mult: la inceputul povestii sau la final? De ce?

(identificarea atitudinii personale și emoționale față de erou)

2. „De ce I.S. Turgheniev a schimbat sfârșitul poveștii adevărate despre portarul Andrei?

(Ultima etapă a activității reflexive: luați o decizie, care devine o concluzie)

(Autorul de la finalul povestirii isi exprima triumful - victoria lui Gherasim nu numai asupra asupririi doamnei, ci si asupra lui insusi, asupra obiceiului de a tolera si de a asculta, de obiceiul de a nu avea si de a nu indrazni sa aiba propriile decizii. ).

Astăzi am vorbit despre modul în care viața singură și lipsită de bucurie a lui Gherasim în casa doamnei a fost înseninată de luni fericite de comunicare cu un prieten adevărat, fidel și sensibil - un câine. Părea că sufletul eroului mut s-a dezghețat și l-am văzut ca pe o persoană sensibilă, blândă și grijulie. Dar Turgheniev ne face să simțim că fericirea lui Gherasim este de scurtă durată.

Teme pentru acasă . Are dreptate scriitorul când îl numește pe Gherasim cea mai remarcabilă persoană dintre servitori?

Rezumând lecția

Elevii își dau note unul altuia, profesorul adaugă comentarii la note.

Harta tehnologică a unei lecții de literatură în clasa a V-a a unui profesor de limbă și literatură rusă MBOU Grakhovskaya, numită după. A.V. Marchenko" Serebrennikova Galina Ivanovna

Subiect

Cunoașterea personajelor principale ale poveștii de I.S. Turgheniev „Mumu”. Imaginea doamnei și a lui Gherasim.

V.Ya.Korovina, V.P.Zhuravlev

Goluri

educational:

analizați prima parte a poveștii (imaginea doamnei și a lui Gherasim);luați în considerare poziția autorului și mijloacele artistice și vizuale care ajută la dezvăluirea imaginilor eroilor; formarea UUD cognitivă;

în curs de dezvoltare : dezvoltarea capacității de a asculta cu atenție, de a privi cu atenție cuvântul unei opere de artă, de a îmbunătăți capacitatea de a analiza o operă literară ca întreg artistic în condiționalitatea sa istorică și literară, folosind limbajul conceptual al criticii literare; dezvoltă abilități muncă de cercetare, gândire critică, gândire, lucru cu textul; formarea UUD de reglementare, comunicativă;

educational : să educe o personalitate dezvoltată spiritual, pregătită pentru autocunoaștere și autoperfecționare, capabilă de activitate creativă, pentru a-și forma o viziune umanistă asupra lumii, poziție civică, dragoste și respect pentru literatură;formarea UUD personale

Noțiuni de bază

Erou literar, portret, prototip, metaforă, comparație, hiperbolă, iobăgie, nobilime, iobagi, slujitori, slujitori, slujitori; jurământul lui Hannibal.

Conexiuni interdisciplinare

Arte plastice, animație

Resurse:

Material vizual, manual,

prezentare, resurse Internet

Tipul de lecție

O lecție de descoperire a cunoștințelor noi

Formularul de lecție

Lecție - cercetare

Formularul de lucru al elevului

Grup, colectiv

Rezultate planificate :

Personal : dezvoltarea activității cognitive a elevilor; formarea evaluării morale și etice și a empatiei ca înțelegere a sentimentelor altor oameni și empatie pentru aceștia, precum și un interes puternic pentru ceea ce este studiat.

Metasubiect

Cognitiv:extinde înțelegerea copiilor asupra vieții iobagilor din Rusia în secolul al XIX-lea; pentru a educa o persoană gânditoare, grijulie și cititor; dezvoltarea capacității de a gândi critic, de a analiza și de a evalua ceea ce citiți.

de reglementare:capacitatea de a lucra conform planului propus de profesor, formulând întrebări conform material educativ, tipul de activitate în care au apărut dificultăți; formarea capacității de a accepta scopurile și obiectivele educaționale, de a planifica implementarea lor și de a prezice.

Comunicativ:continuarea lucrărilor de dezvoltare a capacității de a-și exprima gândurile într-o judecată de valoare, folosind diverse mijloace artistice în conformitate cu o situație specifică de vorbire comunicativă, construirea unei declarații de probă monolog și respectarea părerii vorbitorului.

Subiect :

În sfera cognitivă (intelectuală):

înțelegerea problemelor cheie ale poveștii lui I.S Turgheniev „Mumu”, asociat cu imaginile doamnei și Gherasim; înțelegerea legăturii lucrărilor cu epoca scrierii lor, identificarea valorilor morale atemporale și durabile încorporate în ele și sunetul lor modern; dezvoltarea abilităților de a scrie o poveste despre un erou, de lucru lexical și de a lucra cu ilustrații; stăpânirea terminologiei literare elementare la analiza unei opere literare;

În sfera orientării valorii:

familiarizarea cu valorile spirituale și morale ale literaturii clasice ruse; dezvoltarea capacității de a-și exprima gândurile, de a evalua acțiunile eroului - generalizați, trageți concluzii.

În domeniul activității fizice:înțelegerea auditivă a operelor literare de diferite genuri, lectură semnificativă și percepție adecvată; capacitatea de a răspunde la întrebări pe baza unui text ascultat sau citit; creează monologuri orale tipuri diferite; capacitatea de a conduce dialogul

Pașii lecției

Activitățile profesorului

Metode, tehnici, forme utilizate

Activități studențești

S-a format UUD

eu.

Organizarea timpului

Scop: includerea în activități; starea emoțională

Salutari.

Buna baieti! Mă bucur să vă văd pe toți! Să ne zâmbim unul altuia și să arătăm de parcă v-ați întâlni pentru prima dată și vreți să ne cunoaștem. Priviți-vă unul pe altul cu atenție. Nu uitați: este prima dată când vă vedeți. Doriți-vă unul altuia mental Să aveți o dispoziție bună, încredere în sine, rezultate bune. Amintește-ți această stare, acest moment. Ia loc!

Salutari

Salutări, verificând pregătirea pentru lecție

UUD comunicativ: Ne dezvoltăm capacitatea de a-i asculta și de a înțelege pe ceilalți

II.

Actualizarea a ceea ce s-a învățat. Verificarea temelor

Scop: actualizarea cunoștințelor

Băieți, uitați-vă la ecran. Ce vezi? (pe tobogan este o alee de parc, un drum care merge în depărtare)

Mult de mers.

Aleea parcului.

De ce crezi că am ales acest design pentru începutul lecției noastre? Ce asociații aveți?

I.S Turgheniev îi plăcea să se plimbe pe această alee și să se gândească la lucrările sale.

Drumul este calea eroilor operelor lui Turgheniev.

Ai dreptate. Iar drumul este drumul nostru, ca cititori, pe care trebuie să mergem împreună cu autorul și personajele sale. Drumul nu este ușor, dar foarte interesant. La sfârșitul acestui drum, ne vor fi dezvăluite multe secrete. În timp ce tu și cu mine stăm la începutul acestui drum. Primul pas a fost făcut în ultima lecție - familiarizarea cu biografia și istoria creării poveștii „Mumu”.

Ce făceai acasă?

Am inventat întrebări groase și subțiri despre conținutul lecției, am citit începutul poveștii „Mumu”, am compilat un dicționar de cuvinte de neînțeles

Lucrați în perechi:

Băieți, lucrând în perechi acum, discutați întrebările pe care le-ați compilat și alegeți-le pe cele mai bune. Pune întrebări clasei.

- Bine făcut! Ai încercat tot posibilul. Întrebările s-au dovedit a fi foarte interesante. Avem cu adevărat nevoie de această abilitate. De ce crezi? Pentru ce

- Punând întrebări, gândim, argumentăm, explorăm, găsim răspunsul.

- Crezi că această abilitate ne va fi de folos în viață? Pentru ce?

- Pentru a putea comunica.

- Pentru a fi inteles corect

- Pentru a atinge scopul.

- Ai absoluta dreptate.

Cuvântul profesorului

Întrebare problematică

Crearea unei situații problemă și rezolvarea acesteia

Lucrați în perechi

Tehnica „Întrebări groase și subțiri” (tehnologie pentru dezvoltarea gândirii critice)

Răspunde la o întrebare problematică

Lucrați în perechi

UUD cognitiv:

UUD comunicativ:

UUD de reglementare:

UUD personal:

III. Motivația pentru activitati educative. Stabilirea obiectivelor

Scop: determinarea conținutului lecției

Care crezi că va fi următorul nostru pas pe drumul întâlnirilor?

Să facem cunoștință cu lucrarea.

Cum să începeți să vă familiarizați cu munca?

De la întâlnirea cu eroii.

Absolut corect! Lecția noastră de astăzi este o lecție-cunoaștere cu eroii din povestea lui I.S Turgheniev „Mumu”

Încercați să formulați sarcinile pe care trebuie să le îndeplinim în lecția de astăzi.

La ce acordăm atenție când întâlnim oameni?

Hai să facem un mic experiment. Vă rog să închideți ochii. Amintiți-vă de începutul lecției. Îți amintești când ne-am cunoscut? Sa vedem cat de atent esti!

Zhenya, Sveta are azi două împletituri sau una?

Julia, ce culoare au ochii lui Timur?

Alexandra, Yegor poartă azi costum sau vestă? etc.

Acum deschide ochii. ai fost atent?

Scopul experimentului meu: dezvoltarea atenției, atenției la detalii în textul din jurul nostru. De ce să fii atent?

Tehnica creării unei situații problematice și a acesteiasoluţie

Tehnica jocului (experiment)

Stabilirea scopului și obiectivelor lecției

Formulați subiectul lecției

Stabiliți obiective de învățare pentru ei înșiși

UUD cognitiv: dezvoltăm capacitatea de a extrage informații; identifica esența și trăsăturile obiectelor; dezvoltăm capacitatea de a trage concluzii pe baza analizei obiectelor;

UUD comunicativ: Ne dezvoltăm capacitatea de a ne exprima gândurile oral;UUD de reglementare: dezvoltăm capacitatea de a ne exprima ipotezele pe baza lucrului cu materialul prezentat; dezvoltăm capacitatea de a evalua activități de învățareîn conformitate cu sarcina;Dezvoltăm capacitatea de a anticipa lucrările viitoare; Ne dezvoltăm capacitatea de a desfășura reflecție cognitivă și personală.

UUD personal: formăm motivație pentru învățare și activitate cognitivă intenționată;

IV. Aplicarea creativă și dobândirea cunoștințelor într-o situație nouă

Scop: dezvoltarea abilităților de citire

Lucrul cu imaginea unei doamne.

Citirea primului paragraf al textului.Crearea unui cluster"Doamnă"

Discutați în perechi la ce acordă atenție autorul când o descrie pe doamnă?

Elevii discută în perechi conținutul grupului „Doamnă”.

Ce impresie ti-a dat doamna? Prin ce mijloace autorul obține o asemenea impresie?

Și acum sugerez să vizionați un fragment din desenul animat. Comparați textul și fragmentul de film

Lucrul cu imaginea lui Gherasim

„Doamna l-a luat din sat” - citim textul. Ce vrei să spui că am luat-o? Este posibil să „iei” o persoană?

La ce atrage Turgheniev atenția cu această frază?

Faptul că ea este amanta, iar Gherasim este iobagul ei

Despre dependența lui Gherasim

Crezi că acesta este un fenomen normal? Ce a vrut autorul să transmită cititorilor?

Acest lucru este contrar relațiilor umane normale. Acest lucru nu este normal, este în afara sensului

Turgheniev arată nefirescul unor astfel de relații. Nu ar trebui să fie. Turgheniev a luptat împotriva acestui lucru toată viața

2. „Dintre toți servitorii ei, cea mai remarcabilă persoană a fost portarul Gherasim,” - scrie Turgheniev.

- Ce înseamnă „fața minunată”? Gerasim chiar a fost așa?

Verificarea temelor: repovestirea selectivă

primul rând - apariția lui Gherasim; descrierea dulapului(

al 2-lea rând - viața la sat (ocupații, atitudine față de muncă)

al 3-lea rând - viața în oraș (responsabilități, atitudine față de responsabilități)

3. « Nu a înțeles ce se întâmplă cu el.”

Ce a vrut să spună Turgheniev?

Starea emoțională a eroului.

Ce este neobișnuit în situația lui?

El este surd și mut. Nu poate exprima ceea ce simte în cuvinte.

Cum aflăm despre sentimentele eroului?

Prin acțiunile lui Gherasim, prin comparațiile pe care le folosește autorul.

Absolut corect! Găsiți verbe și comparații care transmit starea eroului.

Bazat pe probleme, parțial bazat pe căutare

crearea unei situatii problema si rezolvarea acesteia,

lucrează cu text,

desen de cuvinte, citire expresivă,

lucrul cu opere de artă plastică,

tehnica de control reciproc

Lucrați în perechi.

Crearea unui cluster.

Lucrul cu dicționare.

Vizionarea unui fragment din film.

Compararea impresiilor.

Desen oral.

UUD cognitiv: Dezvoltăm capacitatea de a extrage informații din ilustrații și texte;Dezvoltăm capacitatea de a identifica trăsăturile textelor;dezvoltăm capacitatea de a trage concluzii pe baza analizei obiectelor;Ne dezvoltăm capacitatea de a găsi răspunsuri la întrebările din text.

UUD comunicativ: Ne dezvoltăm capacitatea de a-i asculta și de a-i înțelege pe ceilalți;dezvoltăm capacitatea de a construi un discurs în conformitate cu sarcinile atribuite;Ne dezvoltăm capacitatea de a ne exprima gândurile oral;dezvoltă capacitatea de a lucra în perechi

UUD de reglementare: dezvoltăm capacitatea de a ne exprima ipotezele pe baza lucrului cu materialul manual;dezvoltăm capacitatea de a evalua acțiunile educaționale în concordanță cu sarcina;Dezvoltăm capacitatea de a prezice lucrările viitoare (a face un plan); Ne dezvoltăm capacitatea de a desfășura reflecție cognitivă și personală.

UUD personal: Ne dezvoltăm capacitatea de a ne exprima atitudinea față de evenimente și de a ne exprima emoțiile;formăm motivație pentru învățare și activitate cognitivă intenționată; Ne dezvoltăm capacitatea de a evalua acțiunile în conformitate cu o situație specifică.

V. Rezumatul lecției. Scopul este de a înregistra conținutul lecției

Așa că, băieți, am mai făcut un pas spre a ne cunoaște o operă de artă. Să revenim la scopurile și obiectivele noastre. Crezi că am realizat ceea ce ne-am propus?

Pentru a afla ce ați învățat despre Gerasim (și anume, el este în centrul atenției autorului), compuneți un syncwin pe tema „Gerasim”.

Problematic, creează o situație problemă și modalități de a o rezolva

Recepție „Sinquain”

Rezumând.

Machiază syncwine.

UUD cognitiv: Dezvoltăm capacitatea de a identifica esența și trăsăturile obiectelor; dezvoltăm capacitatea de a trage concluzii pe baza analizei obiectelor;UUD comunicativ: Ne dezvoltăm capacitatea de a-i asculta și de a-i înțelege pe ceilalți; dezvoltăm capacitatea de a construi un discurs în conformitate cu sarcinile atribuite;Ne dezvoltăm capacitatea de a ne exprima gândurile oral;UUD de reglementare: dezvoltăm capacitatea de a evalua acțiunile educaționale în concordanță cu sarcina;dezvoltăm capacitatea de a desfășura reflecție cognitivă și personală;UUD personal: formăm motivație pentru învățare și activitate cognitivă intenționată;

VI. Teme pentru acasă

Alege-ți sarcina

1-in. Povestirea din nou pe tema „Gerasim și Tatyana” sau „Întrebări groase și subtile”

2 inchi. Repovestirea pe tema „Gerasim și Mumu” ​​​​sau „Întrebări subțiri și groase”

Recepția libertății de a alege o sarcină

Alege-le sarcinile

UUD personal: formăm motivație pentru învățare și activitate cognitivă intenționată;

VII.Reflecţie

1.Am lucrat activ/pasiv în grup
2. Sunt mulțumit/nemulțumit de munca mea la clasă
3. Lecția mi s-a părut scurtă/lungă
4. Am fost obosit/nu obosit în timpul lecției
5. Starea mea de spirit a devenit mai bună/înrăutățită
6. Materialul lecției a fost clar/nu mi-a fost clar, util/neutil, interesant/neinteresant
7.Tema pentru acasă mi se pare ușoară/dificilă

Testarea recepției

Sărbătorește rezultatele lucrării în lecție

UUD de reglementare: dezvoltăm capacitatea de a evalua acțiunile educaționale în concordanță cu sarcina;dezvoltăm capacitatea de a desfășura reflecție cognitivă și personală;

Cinquains

Doamnă.

Excentric, captivant.

Comandă, pedepsește, este capricios.

Toată lumea urmează capriciul doamnei.

Doamna invarsta.

Egorov Denis, 5B

Doamnă.

Furios, insensibil.

Comandă, separă, urăște.

Cea mai respectată femeie din casă.

Dăunător.

Burundukov Alexandru, 5B

Doamnă.

Singur, puternic.

Comandă, pedepsește, asuprește.

Severitatea și nepolitețea sunt principalele caracteristici.

Exploatator.

Savina Daria, 5B

Gherasim.

Harnic, binevoitor.

Curățat, iubit, protejat.

Cea mai bună persoană din casă.

Ascultător?

Speransky Vasily, 5V

Iobăgie.

Nemilos, nedrept.

Supus, torturat, ucis.

Le-a luat libertatea multora.

Chin.

Buldakova Polina, 5B

Gherasim.

Harnic, puternic.

Lucrează, îngrijește, pleacă.

Era un suflet liber.

Bogatyr.

Lebedeva Alina, 5B

Doamnă.

Piatră, rău.

Ea a trăit, a văzut, a ordonat.

Seara ei era mai neagră decât noaptea.

Femeie in varsta.

Efremova Elizaveta, 5B

Iobăgie.

Nemilos, sângeros.

Triumfător, lovit, înrobit.

O perioadă groaznică pentru țărani.

lipsa de suflet...

Smelova Daria, 5B

Secțiuni: Literatură

Clasă: 5

Scopul lecției: lucrând la imaginea lui Gerasim, arată-i capacitatea de a avea grijă de o creatură slabă - Mumu; să înțeleagă schimbările din sufletul personajului principal, capacitatea de a protesta împotriva nedreptății; să arate urâțenia relațiilor sociale bazate pe dependența personală a omului de om, să dezvăluie tragedia soartei iobagilor.

Sarcini:

  • educational: predați compararea informațiilor textuale și a imaginii artistice, dezvoltați abilitățile de citire expresivă, repovestire artistică, lucru lexical,
  • în curs de dezvoltare: să dezvolte capacitatea de a evalua acțiunile eroului prin percepția emoțională; dezvolta gandire logica elevii prin probleme problematice; dezvoltarea capacității elevilor de a corela o acțiune cu imaginea artistică a eroului; predați abilitățile de cercetare și lucrul cu text, dezvoltați vorbirea orală a elevilor și dezvoltați capacitatea de a generaliza ceea ce au învățat.
  • educational: să cultive un sentiment de empatie pentru erou, să formeze un sentiment de compasiune; formarea competenţei comunicative.

UUD personal: formarea unei atitudini respectuoase față de alte opinii; dezvoltarea gândirii, a atenției, a auzului fonemic; dezvoltarea independenței și a responsabilității personale pentru rezultatele activităților cuiva, bunăvoință.

Rezultate meta-subiect:

  • UUD de reglementare: formulează independent tema și obiectivele lecției; au capacitatea de a stabili obiective.
  • UUD cognitiv: pentru a dezvolta capacitatea de a realiza importanța lecturii pentru învățarea ulterioară, de a înțelege scopul lecturii;
  • UUD comunicativ: de a dezvolta capacitatea de a-și argumenta presupunerea, de a convinge și de a ceda; dezvoltarea capacității de a negocia și de a găsi o soluție comună; master monolog și forme dialogice de vorbire; ascultă și auzi pe alții.

Metode: căutarea problemei (stimulare și care duce la dialog), metodă de lucru independent cu text, metodă vizuală (prezentare).

Tehnici: dialog, lectură comentată, lectură expresivă, chestionare frontală, repovestire artistică, sincronizare.

Mijloace de educatie: computer, proiector, prezentare, manual, fragment din filmul de animație „Mumu” ​​regizat de Valentin Karaev.

Tip de lecție: combinate

Forme de lucru a elevilor: individual, frontal.

Echipament tehnic: calculator, proiector multimedia

În timpul orelor

Nicio mamă nu a avut grijă de copilul ei așa.
cum se îngrijea Gherasim după animalul său de companie.
I.S. Turgheniev „Mumu”

1. Cuvântul profesorului.

Buna ziua. Verificați dacă sunteți cu toții pregătiți pentru lecție. Ia loc.

Astăzi avem o lecție specială. Oaspeții au venit la noi. Oferă-le zâmbetele tale, munca ta activă. Să începem lecția. Îmi doresc ca lecția de astăzi să vă aducă doar bucuria descoperirii.

2. Etapa motivațională și organizatorică. (vezi Anexa 1).

Slide 1. Pe slide vedeți subiectul lecției „Gerasim și Mumu. Transformarea morală a lui Gherasim”

Gândiți-vă la ce se va discuta astăzi în clasă? (Și asta-i tot? Astăzi vom vorbi despre sentimentele unui erou surdo-mut)

Evidențiați cuvântul cheie în titlul lecției (transformare).

Să definim scopurile și obiectivele lecției (Astăzi în clasă, în timp ce lucrăm la imaginea lui Gherasim, vom încerca să înțelegem schimbările din sufletul personajului principal. Pentru a face acest lucru, vom efectua tipuri diferite muncă)

Ce crezi, ce astept de la tine? (că veți lucra activ la clasă, veți reflecta, compara și vă arătați toate abilitățile).

3. Cuvântul profesorului.

Adesea, povestea lui I. Turgheniev „Mumu” ​​rămâne în memoria cititorilor ca o poveste îngrozitoare despre un câine înecat, provocând o întrebare uluitoare: „De ce nu a mers Gherasim cu ea în sat?” (intrebare scrisa pe tabla)

Vom încerca să răspundem la această întrebare în timpul lecției. Și pentru aceasta vom încerca să înțelegem acțiunile lui Gherasim, să înțelegem relațiile umane care au avut loc în timpul lui Turgheniev.

4. Repetarea materialului studiat anterior.

Să ne amintim cum l-au tratat alții pe Gherasim? (le-a fost frică, nu le-a plăcut)

Gerasim a iubit pe cineva? (Tatiana)

De ce a iubit-o? (bun, lipsit de apărare, blând, ceva în comun cu Gherasim)

S-ar părea că Gherasim și-a găsit fericirea. Dar ce sa intamplat? (Doamna o căsătorește cu Tatyana cu Kapiton)

Ar fi trebuit să lupte pentru fericirea lui?

De ce nu și-a părăsit Gherasim doamna? (este iobag, nu decide el însuși nimic, are simțul datoriei, este cinstit, responsabil, are în el un spirit de sclav din naștere, acest uriaș care nu se plânge)

Concluzie: După ce dragostea lui Gherasim este luată, el este din nou lăsat singur, se ferește de oameni, devine mohorât și mohorât. Dar nu a avut nicio ranchiură față de Tatiana și Kapiton.

5. Studierea unui subiect nou. Gherasim și Mumu.

Curând, viața lui Gherasim a luat o întorsătură bruscă.

Ce-a fost asta? (Gerasim l-a găsit pe Mumu).

Cum sa întâmplat asta? Să ne amintim acest episod (Verificarea temelor - elevul repetă episodul despre cum l-a găsit Gerasim pe Mumu) - p. 33

Ce rol a jucat Mumu în viața lui Gerasima? (Noile griji vesele au împrăștiat gânduri sumbre, iar Gherasim „a fost foarte mulțumit de soarta lui.” Eroul simte nevoia să aibă grijă de cineva, să simtă că este nevoie de el. Mumu i-a adus lui Gerasim un sentiment de bucurie și fericire).

Cum a avut eroul grijă de animalul său de companie? Există o propoziție în text care vorbește despre asta. Găsiți și citiți-l expresiv.

Poate cineva dintre voi să spună ce mediu artistic folosește Turgheniev? (comparaţie)

La ce o foloseste? (arată puterea iubirii lui Gerasim pentru câinele Mumu)

Explicați semnificația acestor cuvinte: „Nici o mamă singură nu a avut grijă de copilul ei la fel de mult cum a îngrijit Gherasim de animalul său de companie” (a protejat tot ce e mai bun pentru ea).

Concluzie: Viața personajului principal a fost plină de conținut nou - îngrijirea unei creaturi dragi.

Dar fericirea lui Gerasim și Mumu nu a durat mult.

Ce s-a întâmplat? S-a întâmplat o nenorocire - câinele a dispărut.

Cum a dispărut Mumu? Amintește-ne de asta... (repovestirea episodului despre dispariția lui Mumu - repovestirea acasă a elevului, p. 39)

De ce a dispărut Mumu? Să încercăm să ne dăm seama.

Monologul unei eleve în rolul unei doamne.

(Vă rog să-mi spuneți ce fel de câine a lătrat în curtea noastră toată noaptea? Nu m-a lăsat să dorm! Nu știu dacă era mut sau altcineva, dar nu m-a lăsat să dorm. Da, Sunt surprins de ce există un astfel de abis de câini, la urma urmei, avem un câine de curte Mutul are un câine în curtea mea M-am dus la fereastră, și ea zăcea în grădina din față, adusese un fel de urâciune, roade - și eu am plantat trandafiri... Ca să facă ea? nu fii aici azi... Auzi, azi!)

De ce și cum s-a schimbat atitudinea doamnei față de câine?

– De ce a decis doamna să scoată câinele cu orice preț? Cum a deranjat-o? (Nesupunere) (Doamna, știind cât de atașat este Gerasim de Mumu, dă un ordin crud, nu-i păsa cum s-ar simți Gherasim. La urma urmei, el era un iobag obișnuit pentru ea, ceea ce înseamnă că putea face tot ce voia cu el și cu soarta lui. ).

Cuvântul profesorului: În ciuda faptului că atitudinea exterioară a doamnei față de Gherasim a rămas aceeași, ea a plănuit răul, fără să se gândească că îi va provoca lui Gerasim o durere insuportabilă.

Acest tip de comportament uman se numește ipocrizie.

Lucrări lexicale

Ipocrizia este o calitate morală negativă atunci când motivele ridicate și scopurile umane sunt atribuite unor acțiuni evident imorale. Ipocrizia este opusul onestității, sincerității și sincerității.

Care alt erou este ipocrit față de ceilalți? (servitor, slujitor)

Cuvântul profesorului

Vedem că în poveste doar Gherasim este un om sincer, cinstit.

Gândiți-vă cum trăiește această persoană printre ipocriți?

Ce dă naștere nesincerității și atitudinilor ipocrite între oameni? (serviciu)

Sub iobăgie, pentru a supraviețui, trebuie să fii ipocrit.

Este Gerasim o persoană crudă?

Cum evaluezi decizia lui Gerasim de a executa el însuși ordinul doamnei - de a-l elimina pe Mumu? (Această decizie nu a fost ușoară pentru el. Nu putea permite cuiva să-și bată joc de ființa lui iubită, astfel încât ea să moară încet și dureros. Observați cât de dureroasă a fost separarea lor.

Nu Este Ieşire. Gerasim o iubea foarte mult pe Mumu, iar faptul că a decis să-i ia viața spune despre enorma putere de voință a eroului. Dacă ea este destinată să moară, atunci el ar prefera să o facă singur. Doar o persoană liberă, independentă poate lua o astfel de decizie)

Amintiți-vă de scena rămas bun dintre Gerasim și Mumu. Autorul descrie în detaliu și cu atenție toate acțiunile personajelor, mișcările acestora. De ce? (Acesta este un adio foarte dificil, adio unei ființe apropiate și dragi. Ar putea o persoană crudă să-și ia rămas-bun așa? Nu, doar o persoană puternică poate să-și ia rămas-bun așa)

Când credeți că a decis să părăsească doamna și toți cei care l-au înconjurat? ( Deoarece Gerasim este surd și mut, el are un simț sporit al atenției și al observației. Probabil că această decizie a ajuns la apogeu atunci când Tatiana i-a fost luată și apoi când și-a luat rămas bun de la Mumu în cârciumă. Avea totul în afară de dragoste. Ceea ce i s-a întâmplat lui Gherasim l-a lipsit pentru totdeauna de posibilitatea de a fi fericit, l-a rupt pentru totdeauna de oameni. Preferă să trăiască ca un bob și nu primește niciodată un alt câine. Această traumă mentală a rămas cu el pentru tot restul vieții.)

Să vedem fragment din desenul animat „Mumu” ​​​​(„Plecarea lui Gerasim”) (vezi Anexa 2, vizionare de la 16 minute)

Cum te face să te simți fragmentul pe care l-ai auzit?

Ce ajută la transmiterea acestor sentimente? (muzică)

Cu ce ​​sunt asociate sunetele unui clopot? (decizia este coaptă)

De câte ori sună clopoțelul? (De 3 ori)

Unde mai întâlnim triple repetiții? (în basm)

După a treia lovitură, când ușa se deschide, chipul lui Gerasim exprimă diferite sentimente - este liber, este o persoană. Decizia de a părăsi doamna este o decizie puternică.

Și dacă ar putea vorbi, ce crezi că i-ar spune doamnei? (Sunt liber!)

Da, scena plecării lui Gherasim nu ne lasă indiferent pe niciunul dintre noi.

Să revenim la întrebarea: „De ce nu a lăsat-o eroul pe doamnă cu câinele?” (la vremea aceea nu a fost nicio decizie de a pleca, dar Mumu fusese deja înecat)

Cu cine îl compară Turgheniev pe Gherasim în partea finală a poveștii? (cu un leu, p.48, comparație)

Citiți clar această descriere.

De ce cu un leu? ( Leul este un simbol al curajului și al reînnoirii, un animal liber, este un copil al naturii, la fel ca Gherasim, se simte fericit doar în poala naturii)

Plecând în sat protestează împotriva acțiunilor doamnei. Nu mai poate suporta situația în care se află.)

Să revenim la subiectul lecției.

Care Gherasim iti place mai mult: la inceputul povestii sau la final? De ce?

Concluzie: Astăzi am vorbit despre modul în care viața singură și lipsită de bucurie a lui Gherasim în casa doamnei a fost înseninată de luni fericite de comunicare cu un prieten adevărat, fidel și sensibil - un câine. Părea că sufletul eroului mut s-a dezghețat și l-am văzut ca pe o persoană sensibilă, blândă și grijulie. Dar Turgheniev ne face să simțim că fericirea lui Gherasim este de scurtă durată, deoarece, în timp ce iobăgie este în viață, o persoană rămâne dependentă, dar vine momentul în care o persoană găsește puterea să se elibereze de această dependență și devine liberă spiritual. Iar dragostea ajută o persoană să se transforme - dragoste pentru viață.

Reflecţie.

Vă rog, toți stați la birourile voastre și răspundeți la ultima mea întrebare, dar fără cuvinte, doar cu mișcări.

Dacă ați fost plictisit, neinteresat, atunci ridicați mâinile.

Dacă te-ai simțit grozav, bate din palme.

Dacă ai dobândit cunoștințe noi în timpul lecției, atunci stai jos.

Teme pentru acasă: Sarcina este tipărită pe bucăți de hârtie:

Vă ofer în mod intenționat această temă pentru acasă, astfel încât să puteți înțelege ce fel de transformare i s-a întâmplat lui Gerasim (pentru că acest lucru este foarte important)

1. „Transfigurarea” Sinkwine

Sarcina la alegere

2.Scrieți un eseu în miniatură: „Ce aș face în locul lui Gherasim?”

3. Eseu-reflecție „Dacă Gherasim ar putea vorbi, ce i-ar spune doamnei?”

această dezvoltare conține un sistem de lecții bazat pe povestea lui I.S Turgheniev „Mumu” ​​folosind tehnologia gândirii critice ca mijloc de dezvoltare a competenței de citire a elevilor de clasa a V-a.

Un sistem de lecții bazat pe povestea lui I.S Turgheniev „Mumu” ​​folosind tehnologia gândirii critice ca mijloc de dezvoltare a competenței de citire.

Lecția 1. I.S Turgheniev. „Mumu” ​​​​este o poveste despre viața în epoca iobăgiei. Gherasim și doamna. Gherasim și Tatiana.

Obiective: introduce pe scurt elevii în anii copilăriei lui I.S Turgheniev, la începutul activității sale literare; introduceți istoria creării poveștii „Mumu”; introduceți conceptele de „comparație, hiperbolă”; arată rolul caracteristicilor portretului eroului

Echipament: portretul lui I.S Turgheniev; fotografii sau ilustrații cu vederi ale Moscovei vechi; album foto despre Spassky-Lutovinov; reproducerea tabloului de Y.P Polonsky „Conacul lui I.S. Turgheniev” (1881); diapozitive de prezentare multimedia.

S-a format UUD

Educational: să învețe școlarilor abilitățile activităților de cercetare și a muncii operaționale cu text;

de reglementare:

De dezvoltare: dezvoltarea interesului de citit al elevilor; capacitatea de a lucra cu text, analiza, rezuma; dezvoltarea interesului elevilor pentru opera scriitorului și personalitatea acestuia; creați proiecte, prezentări, broșuri, ziare pe baza gândirii analitice

Comunicativ:

Nu puteam respira același aer

stai aproape de ceea ce sunt

urât... Acest dușman era...

iobăgie.

I.S. Turgheniev

În timpul orelor

1. Etapa de apelare.

Comparați epigraful lecției noastre cu epigraful din manual. Despre ce fenomen din realitatea rusă din trecut vorbesc ambele epigrafe?

Călătorie prin corespondență la Spasskoye-Lutovinovo (laElevul spune biografia lui I. S. Turgheniev folosind diapozitive ale unei prezentări multimedia).

Perioada în care a fost scrisă povestea „Mumu” ​​este 1852. Care este fundalul istoric al acestei lucrări? Ce caracterizează această dată în Rusia? El ne va spune despre asta...( (O scurtă poveste despre iobăgia unui student pregătit anterior)

2. Etapa conceperii. Lectură analitică a începutului poveștii

– Desenați un portret verbal al doamnei. – În ce cuvinte simțim atitudinea scriitorului față de doamnă?
– Cum s-a remarcat Gherasim printre țărani?
– Cum și-a abordat Gherasim îndatoririle?
Cum l-au tratat cei din jurul lui?
- Ce simte doamna despre Gherasim?

Portretul lui Gherasim. Comparație, hiperbolă
În lecție va trebui să oferim o descriere holistică a personajului principal - Gerasim. Pentru a realiza acest lucru, trebuie să-i „vezi” fața, silueta, mersul, să-i imaginezi trăsăturile, să „auzi” opiniile altor personaje despre el, autorul însuși și să pătrunzi în lumea lui interioară. Este important să găsiți principalul lucru care va ajuta să-și dezvăluie caracterul, să explice motivele acțiunilor sale și să puteți transmite toate acestea în cuvinte.

Și acum vom încerca să întocmim o descriere portret a lui Gerasim. Într-o operă literară, un portret are anumite sarcini: evocă o idee vizuală a eroului, adică îl atrage pe erou cu cuvinte, astfel încât să ni se pară că îl vedem de fapt. „Una dintre cele mai dificile sarcini ale unui portret este de a dezvălui prin înfățișarea unei persoane conținutul psihologic al personalității, viața interioară a sufletului uman.” Un portret este întotdeauna perceput împreună cu comportamentul personajelor, acțiunile lor, gândurile, împrejurimile și desfășurarea acțiunii.

Descrierea portretului unei persoane include următoarele componente: Vârstă. Figura. Înălţime. Postură. Mers. Față. Ochi. Păr. Mâinile. Pânză. Elevii sunt rugați să memoreze acest tabel. Nu veți putea găsi întotdeauna cuvinte „portret”. În plus, este necesar să se noteze starea psihologică.

Priviți imaginile, încercați să determinați care dintre ele este mai bună? Și nu doar mai bine desenat, ci dezvăluie mai corect intenția autorului și corespunde caracteristicilor portretului? ( Această sarcină dezvoltă imaginația copiilor, îi ajută să înțeleagă munca și duce la o conversație serioasă despre calitățile interioare ale eroului).

Întocmirea unui profil psihologic al eroului. Scrieți succesiunea caracteristicilor:

  1. Abilități de erou;
  2. Temperament:
  • a) activitate;
  • b) Emoționalitate;
  • Sentimente
  • Motivația pentru o acțiune (motivul, motivul oricărei acțiuni)
  • Voi.
  • Profesorul sugerează să trecem la alcătuirea unui profil psihologic. Lucrarea este de natură cu întrebări și răspunsuri. În același timp, se fac notițe în caiete.

    Ce abilități are Gerasim? - Ce poți spune despre starea psihologică a lui Gherasim când a ajuns în oraș? - Cum se schimbă Gerasim, după ce s-a îndrăgostit de Tatyana. - Cum a simțit Gerasim despre căsătoria Tatianei? - Experiențele emoționale ale lui Gerasim, atașamentul său față de Mumu și acțiunile sale atunci când este privat de acest atașament.

    Lucrul cu comparații.

    – Când îl descrie pe Gherasim, Turgheniev folosește multe comparații - o imagine a unui fenomen prin comparație cu altul. Găsiți aceste comparații în text și explicați utilizarea lor.

    1. „El a crescut ca un copac în pământ fertil.”
      Va avea el puterea să prindă rădăcini în pământ nou?
    2. „M-am plictisit și nedumerit cum un taur tânăr, sănătos, care tocmai fusese luat de pe câmp, a fost urcat într-o trăsură. calea feratași se grăbesc, dar Dumnezeu știe unde”.
    3. „Fiara prinsă”
      – Cum ar trebui să se simtă un animal prins? (Frica, groaza de necunoscut, aproape de moarte).
      - Deci, cum îl vedem pe Gherasim? (Harnic, responsabil, suferind, senzație de disconfort).
      – Care este sursa suferinței lui? (Faptul că este iobag, că alții îi controlează soarta).
      – Mai există o comparație care te îndepărtează de a te gândi la soarta grea a unui iobag.
    4. — Gândul calm.
      – De ce este comparat cu un gander? Există explicații în text? (Gâsca, după cum știți, este o pasăre importantă și sensibilă. Gherasim simțea respect pentru ei).

    Hiperbola este o exagerare puternică.

    - Găsiți exemple de hiperbole în text.
    Descriind puterea lui Gherasim, Turgheniev folosește hiperbola. Scriitorul spune despre pat: „ai fi putut pune o sută de lire pe el - nu s-ar fi îndoit”. Când Gherasim a cosit, el putea „mătura pădurea tânără de mesteacăn departe de rădăcini”. El a trântit capetele celor doi hoți, așa că „cel puțin nu-i duce la poliție mai târziu”.
    - Ce trăsături ale lui Gherasim vă fac cea mai mare impresie?
    Copiilor le place puterea lui Gherasim, ei remarcă dragostea lui pentru muncă, pentru forță și minuțiozitate, și obiceiul lui de acuratețe.

    Concluzie: Puternic, abil, priceput, plin de resurse, muncitor, un erou care își îndeplinește datoria - iobăgie, o dispoziție strictă și serioasă, suferind, perplex, respectându-se pe sine și pe ceilalți, o persoană cu stima de sine.

    Punctul luminos din viața lui Gerasim a fost Tatyana. – Spune povestea Tatyanei. Cum și-a arătat Gerasim dragostea pentru ea? -Doamna a început o conversație despre Capito întâmplător? -Ce parere are Gavrila despre asta, cine stie ca Kapiton este un om bun de nimic si ca Gerasim o iubeste pe Tatyana? ( lectura de rol a dialogului dintre doamna si Gavrila)

    -De ce, după reflecție, Gavrila ajunge la concluzia că decizia doamnei de data aceasta nu va fi atât de ușor de îndeplinit?

    Citirea după rol dialog între Gavrila şi Kapiton.

    -Cum se manifestă personajul lui Kapiton în acest dialog? De ce devine dublu ofensator pentru Gerasim și Tatyana?

    -De ce s-a resemnat Gherasim cu decizia doamnei?

    - Așadar, dragostea lui Gerasim pentru Tatyana a fost călcată în picioare la fel de calm și indiferent cum fusese cândva atașamentul lui pentru munca țărănească simplă. Cine este de vină pentru necazurile lui Gherasim?

    - Amintiți-vă de scena ultimului rămas bun al lui Gerasim de la Tatyana. Ce scrie „între rânduri”? -De ce nu a luptat Gherasim pentru Tatiana?

    Concluzie: Se poate simți superioritatea morală a lui Gherasim față de oamenii din jurul lui. Acesta este un om puternic și blând, generos și capabil să mențină un simț al demnității umane și, prin urmare, nu intră în conflict, pentru că a înțeles că depinde de doamnă, că nu rezolvă nimic.

    3. Etapa de reflecție

    „Astăzi mi-am dat seama...”, „Mi-a plăcut în mod deosebit ideea...”, „Aș dori să recunosc munca...”

    Lecția 2. Gherasim și Mumu

    Obiectivele lecției: să arate cum se dezvăluie calitățile spirituale și morale ale personajului principal în relația sa cu Mumu; dezvoltarea abilităților de repovestire și analiză a textului

    S-a format UUD

    Educational: învățați școlarilor abilitățile de cercetare și lucru operațional cu text;

    de reglementare: stabilirea de obiective ca stabilirea unei sarcini educaționale bazată pe corelarea dintre ceea ce este deja cunoscut și învățat de elevi și ceea ce este încă necunoscut; prognozarea activităților dvs

    Educational: dezvoltarea interesului de citit al elevilor; capacitatea de a lucra cu text, analiza, rezuma; dezvoltarea interesului elevilor pentru opera scriitorului și personalitatea acestuia; creați proiecte, prezentări, broșuri, ziare bazate pe gândirea analitică

    Comunicare : a pune întrebări – colaborare proactivă în căutare și colectare

    informație; capacitatea de a asculta și de a se angaja în dialog; aprofundarea abilităților de lucru în grup

    Echipamente: materiale pentru însoțirea și susținerea activităților proiectului, materiale pentru evaluare formativă și sumativă.

    Lucru de vocabular: umeraș, lacheu, iobag, servitor, majordom, nobil, slujitor, slujitor

    În timpul orelor

    1. Org. moment

    2. Implementarea temelor pentru acasă

    Să ne amintim complotul părții citite

    Gherasim a găsit un cățel

    Grija lui Gerasim pentru câine

    Doamna a văzut câinele

    Mumu în conac

    Stepan îl ia pe Mumu

    3. Etapa de apel

    Verificând percepția primară a cititorului, să punem întrebarea:

    Episoadele evidențiate sunt aceleași ca culoare emoțională și dispoziție?

    (Amintindu-și sentimentele din ceea ce au citit, se acordă la o conversație analitică ulterioară asupra conținutului poveștii).

    4. Etapa conceperii

    Gherasim și Mumu. Conversație bazată pe text.

    Întrebări pentru conversație:

    Care a fost starea lui Gherasim după plecarea lui Tatyana?

    Pentru cine a fost mai importantă întâlnirea dintre om și câine (Gerasim și cățelul) descrisă de Turgheniev? Găsiți cuvinte care evidențiază starea lor.

    S-a schimbat Gerasim însuși odată cu apariția lui Mumu?

    Te-ai gândit vreodată de ce povestea întâlnirii cu Mumu vine după episodul despărțirii de Tatyana?

    Episodul „Mumu în Casa Doamnei”

    Implementarea temelor – repovestirea episodului. Înainte de a repeta, vom pune elevului o întrebare despre ce ar dori să atragă atenția colegilor săi.

    După repovestire, vom analiza episodul în funcție de întrebările:

    De ce se comporta cainele asa in casa doamnei?

    Cum reacționează slujitorii prezenți la ceea ce se întâmplă?

    Cum se schimbă starea de spirit a doamnei în această scenă?

    În acest episod, pentru prima dată, doamnei (rețineți 1 paragraf) i se acordă un spațiu semnificativ. De ce nu i-a dat autorul numele aici, așa cum o numește el?

    În această scenă, Turgheniev vă face să simțiți atitudinea lui față de evenimentul actual?

    Să fim atenți la concluzia ironică: „Ce fleacuri, doar gândește-te, pot supăra uneori o persoană”).

    Caracteristici comparative ale lui Gavrila și Stepan

    Ce rol au jucat Gavrila și Stepan în evenimentele ulterioare?

    Cum sunt aceste personaje asemănătoare între ele? (le e frică de doamnă, sunt gata să o servească în orice moment, în primul rând, având grijă de ei înșiși)

    In ce fel sunt ei diferiti?

    Faceți un portret verbal al lui Stepan și apoi al lui Gavrila. Cum afectează diferențele în aspectul personajelor lumea lor interioară? (lucrare in grup)

    Cum a încercat Gerasim să-și protejeze animalul de companie? De ce au fost toate eforturile lui în zadar?

    De ce a promis Gerasim că îl va distruge pe Mumu însuși?

    De ce spune Stepan despre Gherasim: „El este așa... El... nu este ca fratele nostru”? Cum înțelegi aceste cuvinte?

    Moartea lui Mumu. Urmăriți un fragment din filmul video cu același nume.

    - Moartea unei creaturi iubite a servit ca un impuls pentru acțiunile decisive și independente ale eroului. – Ce face Gherasim? ( Lectură expresivă de către profesor a scenei lui Gherasim părăsind orașul spre sat)- De ce s-a dus Gherasim în sat, neascultând doamna lui? – Ce adaugă comparația finală cu leul la ideea noastră despre erou?

    5. Reflecție

    Astăzi am vorbit despre modul în care viața singură și lipsită de bucurie a lui Gherasim în casa doamnei a fost înseninată de luni fericite de comunicare cu un prieten adevărat, fidel și sensibil - un câine. Părea că sufletul eroului mut s-a dezghețat și l-am văzut ca pe o persoană sensibilă, blândă și grijulie. Dar Turgheniev ne face să simțim că fericirea lui Gherasim este de scurtă durată.

    6. Tema pentru acasă

    Grupuri de elevi creează proiecte

    Creați grupuri: „Istorici”, „Cercetători”, „Savanți literari”, „Biografi”, „Actori” ( Copiii pot participa la unul sau mai multe grupuri. Pentru liderii de grup, fișele vor ajuta cu teme de înaltă calitate pentru pregătirea lecției finale pe acest subiect.).

    Foaie de traseu

    Grupul „Istorici”

    1. Studiați epoca celei de-a doua jumătate a secolului al XIX-lea, față de care se petrece povestea.
    2. Identificați ce situație a influențat crearea poveștii „Mumu”
    3. Realizați o sinteză a materialelor studiate, trageți o concluzie și prezentați rezultatele lucrării sub formă de broșuri.

    Încercați să găsiți fapte și exemple istorice care să vă susțină răspunsurile și să confirme rezultatele cercetării dumneavoastră.

    Grupul „Cercetători”

    1. Pe baza textului lucrării, caracterizați-l pe Gherasim și cercul său
    2. Cum a fost relația lui Gherasim cu servitorii din curte? Care crezi că este motivul singurătății lui? Gherasim și servitorii.
    3. Gherasim și doamna.
    4. Gherasim și Tatiana
    5. Prezentați rezultatele cercetării sub forma unei prezentări

    Grupul „Cervanți literari”

    1. Identificați problemele din poveste
    2. Determinați principalul conflict al lucrării
    3. Analizați caracteristicile compoziției
    4. Trageți concluzii și prezentați rezultatele lucrării sub forma unui articol Wiki

    Încercați să găsiți fapte și exemple specifice care să vă susțină răspunsurile și să confirme rezultatele studiului.

    Grupul „Biografi”

    1. Analizați lucrări monografice consacrate operei și vieții scriitorului.
    2. Reflectați următoarele momente din viața lui I.S Turgheniev: copilărie; începutul activităţii literare
    3. Efectuați o sinteză și analiză a materialelor studiate, trageți o concluzie și prezentați rezultatele sub forma unei publicații

    Încercați să găsiți fapte și exemple specifice care să vă susțină răspunsurile și să confirme rezultatele studiului.

    Grupul „Actori”

    1. Distribuie rolurile episoadelor tale preferate din poveste.
    2. Gândește-te la costumul, la expresiile faciale și la gesturile eroului, precum și la ordinea performanței
    3. Creați-vă propriile monologuri și dialoguri pentru personaje, pe baza textului poveștii, încercând să păstrați particularitățile vorbirii personajelor.
    4. Pregătiți dramatizarea episoadelor

    Lecția 3. Sfârșitul poveștii. Mutul Gherasim este un simbol al protestului tăcut al iobagilor. Pregătirea pentru un eseu

    Obiective: prin analiza imaginii lui Gherasim, transmite studenților puterea morală și umanitatea eroului.

    Echipament: ilustrații pentru poveste

    În timpul orelor

    1. Org. moment

    2. Etapa de apel

    Conversație pe probleme

    De ce Gherasim, care îl ia pe Mumu de acasă pentru totdeauna, poartă un caftan festiv?

    Când crezi că Gherasim a decis să plece de acasă pentru totdeauna? Cum ai tras această concluzie?

    Amintește-ți sfârșitul poveștii. În ce stare de spirit s-a întors Gherasim în satul său? De unde acest sentiment de bucurie?

    Ce rol joacă peisajul în dezvăluirea stării de spirit a lui Gherasim? ( amintiți-vă cum este descrisă natura în episodul final)

    De ce a făcut-o pe doamnă să plângă vestea dispariției lui Gherasim?

    De ce a insistat doamna că nu a ordonat niciodată ca câinele să fie distrus?

    În cele mai dificile momente ale poveștii, scriitorul ne amintește de mutitatea lui Gherasim, numindu-l „mut”. Ce trăsătură a poporului rus simbolizează mutitatea lui Gherasim? (îndelungă răbdare, blândețe).

    3. Etapa conceperii

    Cuvântul se acordă grupelor de studenți „Istorici”, „Cercetători”, „Biografi”, „Actori”, „Cercetători”. După declarația fiecărui grup, este invitată o discuție.

    4. Reflecție

    Turgheniev a vrut să ne arate că iobăgia dă naștere tipului de om care este un lacheu, un scolo, un agățat, care nu are stima de sine. Gerasim protestează nu doar împotriva ordinului doamnei de a-l îneca pe Mumu, ci și împotriva unor astfel de relații în care oamenii își pierd cele mai bune calități, împotriva raporturilor de domnie și sclavie.
    Odată cu publicarea povestirii sale, Turgheniev a reușit ca mulți cititori nobili, care aveau și iobagi, să se gândească la dreptul lor de a deține oameni vii și să înceapă să se relaționeze diferit cu oamenii.

    5. Tema pentru acasă

    Scrieți un eseu pe tema: „Gerasim este personajul principal al poveștii lui I.S Turgheniev „Mumu”

    Lecția 39

    GERASIM SI MUMU. AN FERICIT.

    Obiectivele lecției:

    Educational: învață elevii cum să lucreze rapid cu text;

    să dezvăluie cealaltă parte a sufletului lui Gherasim, capacitatea lui de a avea grijă de o creatură slabă, capacitatea sa de a protesta împotriva nedreptății.

    De dezvoltare : continuați munca pentru dezvoltarea abilităților de comunicare în perechi, construirea competenței de comunicare.

    Educarea: continuă munca pentru a cultiva interesul studenților pentru lucrările lui I. S. Turgheniev și personalitatea sa;

    În timpul orelor.

    1. Moment org.
    2. Verificarea temelor.
    3. Studierea unui subiect nou. Gherasim și Mumu.

    Discursul de deschidere al profesorului.

    Ce vrei? Răspuns, -

    m-a întrebat viața.

    Sau să ai ceva, sau să înțelegi ceva.

    Nu, schimb aurul

    Nu o vreau pe cupru

    Este mai important pentru mine să înțeleg, nu ceva

    Avea

    Mă descurc fără bogăție, dar soarta mi-a dat

    Un cadou generos de admirat

    Toată bogăția pământului.

    Învățați imparțialitatea,

    Îndepărtează din nepătimire

    Și lasă-mă să simt participarea umană

    Aș vrea să înțeleg, să înțeleg

    Și în furtună și în liniște

    Frumusețea și măreția sufletului uman

    Nu mă lăsa să trec

    Windows mă așteaptă

    Nu confunda firele de fum cu strălucirea focului.

    Mi-aș dori să pot învăța de la cei mai fericiți oameni înțelepciunea lor

    Asta mi-a trimis soarta - capacitatea de a înțelege.

    Doar o astfel de bogăție nu are preț în lume.

    Dă-mi darul să sap la orice adâncime

    Astăzi, în lecție, vom continua să analizăm povestea lui Turgheniev „Mumu”, vom înțelege sentimentele și experiențele lui Gherasim.

    Ce a înseninat viața fără bucurie a lui Gerasim după despărțirea de Tatyana?

    Ce rol a jucat Mumu în viața lui? Sau este important că Gerasim a găsit câinele imediat după plecarea Tatiana?

    (Noile preocupări vesele au împrăștiat gândurile sumbre, iar Gherasim „a fost foarte mulțumit de soarta lui.”)

    Povestește din nou episodul în care Gerasim l-a găsit pe Mumu.

    – S-a schimbat Gherasim însuși odată cu apariția lui Mumu? Cum a avut grijă de animalul său de companie? Lucrați cu text.

    (Visul a devenit vesel și liniștit, am fost foarte mulțumit de soarta mea...)

    - Explicați semnificația cuvintelor: „Nici o mamă nu a avut grijă de copilul ei așa cum a îngrijit Gherasim de animalul său de companie.”

    Acest an al vieții eroului poate fi numit fericit? Care a fost fericirea eroului?(Din momentul în care Tatyana a plecat și a apărut Mumu, nu s-au întâmplat evenimente speciale. Gerasim a lucrat calm, a avut grijă de cățelul lipsit de apărare, a simțit bucurie din afecțiunea lui Mumu pentru el, s-a simțit responsabil pentru animalul său de companie. Toate acestea au constituit fericirea lui Gherasim: să fie nevoie de el. pe cineva și să aibă grijă de IMM-uri.)

    Gherasim, inteligent și bun la inimă, a încercat să-și învingă singurătatea. El, ca toți oamenii, și-a dorit să fie fericit și să aibă o familie. Dar alții, care au considerat handicapul său - surditatea și muțenia - un obstacol în calea unei vieți pline, au decis că nu poate avea o familie.

    Soarta îi trimite lui Gerasim un Mumu. Câinele cel mic a fost acum „familia” eroului. Datorită lui Mumu, Gerasim a trăit fericit timp de un an.

    Dar fericirea lui Gerasim și Mumu nu a durat mult.

    Repovestirea episodului despre dispariția lui Mumu.

    – De ce a decis doamna să scoată câinele cu orice preț? Cum a deranjat-o?(Nesupunere)

    – Ia Gerasim vreo măsură pentru a-l salva pe Mumu?

    - De ce se hotărăște Gherasim să execute el însuși ordinul doamnei?

    (Forțele sunt inegale, toată lumea este împotriva lui, el nu va putea să-l salveze pe Mumu de oamenii doamnei. Nu există nicio ieșire. Singurul lucru pe care îl poate face este să salveze câinele de cruzime și lachei insensibili, să o ușureze suferind, pentru ca intelege ca ordinul doamnei este.)

    Într-adevăr, de ce nu a lăsat-o eroul pe doamnă cu câinele?

    Și când i-a venit decizia de a părăsi doamna și toți cei care l-au înconjurat?(Moartea unei creaturi iubite a servit ca un impuls pentru acțiunile decisive și independente ale eroului.)

    5. Lucrați în perechi.

    Pe mesele din fața ta sunt cărți cu text. Găsiți eroarea din text și corectați-o.

    Stepan a adus o farfurie cu lapte și a pus-o în fața lui Mumu, dar Mumu nici măcar nu a simțit mirosul de lapte și a continuat să tremure și să se uite în jur ca înainte.

    Oh, ce ești! – spuse doamna, apropiindu-se de ea, s-a aplecat și a vrut să o mângâie, iar Mumu și-a lins fața și a dat din coadă.

    Gherasim se uită la el, arătă spre câine, făcu un semn cu mâna la gât, ca și cum ar fi strâns un laț și se uită la majordom cu o față întrebătoare.

    Da, da”, a obiectat el, dând din cap, „da, cu siguranță”.

    Gerasim și-a lăsat ochii în jos, apoi s-a scuturat brusc, arătând din nou spre Mumu, care stătea lângă el tot timpul, dând nevinovat coada și mișcându-și urechile cu curiozitate, a repetat semnul de strangulare peste gâtul lui și a arătat un semn de protest, arătând clar că nu va face niciodată asta.

    Schimbă bucăți de hârtie, găsește răspunsul corect în text și evaluează-ți vecinul.

    6) Rezumatul lecției Reflecție.

    Care Gherasim iti place mai mult: la inceputul povestii sau la final? De ce?

    (identificarea atitudinii personale și emoționale față de erou)

    "De ce este. Turgheniev a schimbat sfârșitul poveștii adevărate despre portarul Andrei?

    (Ultima etapă a activității reflexive: luați o decizie, care devine o concluzie)

    (Autorul de la finalul povestirii isi exprima triumful - victoria lui Gherasim nu numai asupra asupririi doamnei, ci si asupra lui insusi, asupra obiceiului de a tolera si de a asculta, de obiceiul de a nu avea si de a nu indrazni sa aiba propriile decizii. ).

    Astăzi am vorbit despre modul în care viața singură și lipsită de bucurie a lui Gherasim în casa doamnei a fost înseninată de luni fericite de comunicare cu un prieten adevărat, fidel și sensibil - un câine. Părea că sufletul eroului mut s-a dezghețat și l-am văzut ca pe o persoană sensibilă, blândă și grijulie. Dar Turgheniev ne face să simțim că fericirea lui Gherasim este de scurtă durată.

    Teme pentru acasă. Are dreptate scriitorul când îl numește pe Gherasim cea mai remarcabilă persoană dintre servitori?